Standardy Ochrony Małoletnich

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W INDYWIDUALNEJ PRAKTYCE FIZJOTERAPEUTYCZNEJ W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik

Wprowadzenie

Standardy Ochrony Małoletnich w indywidualnej praktyce fizjoterapeutycznej W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik zostały opracowane i przygotowane w związku z obowiązkami prawnymi nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Celem standardów jest zapewnienie dziecku, które korzysta z usług: W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik, bezpiecznego i wspierającego środowiska.

Indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik w pełni respektuje prawa dzieci i zobowiązuje się do zapewnienia najwyższego poziomu ochrony małoletnich pacjentów. Wszystkie działania są podejmowane z myślą o dobru dziecka i w jego najlepszym interesie. Jako właścicielka i fizjoterapeutka zobowiązuję się do traktowania dzieci z szacunkiem, dbałością o ich godność oraz unikania jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej, psychicznej, czy emocjonalnej.

Słowniczek

1.      Małoletni/dziecko – osoba, która nie ukończyła 18. roku życia.

2.      Fizjoterapeuta – Katarzyna Górska-Płóciennik,  fizjoterapeutka i właścicielka indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik udzielająca świadczeń zdrowotnych małoletnim lub mogąca mieć kontakt z małoletnim

3.      Krzywdzenie małoletniego/nadużycie – dopuszczenie się jakiejkolwiek formy przemocy wobec dziecka, w tym:

a.       przemocy fizycznej, wszelkich celowych, intencjonalnych działań wobec dziecka powodujących urazy na jego ciele np.: bicia, szarpania, popychania, powodujących mu ból, cierpienie lub szkodę fizyczną;

b.      przemocy psychicznej, czyli działań lub zachowań, które mają na celu naruszenie jego integralności psychicznej powodując cierpienie emocjonalne, strach, stres np.: wyzwiska, groźby, szantaż, straszenie, nadmierne wymagania nieadekwatne 
do wieku i możliwości dziecka;

c.       przemocy seksualnej, wykorzystania seksualnego małoletniego, które przybierać może różne formy w tym: napaści seksualnej, gwałtu, molestowania seksualnego oraz wszelkich innych działań seksualnych z udziałem małoletniego;

d.      zaniedbywaniu, niezaspokajaniu podstawowych potrzeb dziecka zarówno fizycznych (właściwe odżywianie, ubieranie, ochrona zdrowia, edukacja), jak i psychicznych (poczucie bezpieczeństwa, doświadczanie miłości).

4.      Gabinet – miejsce wykonywania świadczeń zdrowotnych przez indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik: Pabianice 95-200, ul. marszałka Józefa Piłsudskiego 7, lokal 35.

5.      Standardy – Standardy Ochrony Małoletnich opisane w niniejszym dokumencie.


Postanowienia ogólne

1.    Niniejszy regulamin określa zasady ochrony małoletnich pacjentów w gabinecie indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik i jest dostępny dla pacjentów, małoletnich oraz ich rodziców/opiekunów prawnych w Gabinecie oraz na stronie internetowej.

2.    Za wdrożenie, monitorowanie, przestrzeganie, ocenę realizacji standardów oraz inne zadania określone w standardach odpowiedzialny jest Fizjoterapeuta: właściciel indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik.

3.    Dla potrzeb przeciwdziałania krzywdzeniu małoletnich właściciel podejmuje działania określone standardami również w sytuacji zaobserwowania lub powzięcia informacji o krzywdzeniu małoletniego przez dorosłe osoby trzecie lub przez innych małoletnich.


Zakres świadczeń dla małoletnich

1.    Usługi fizjoterapeutyczne są świadczone w Gabinecie przez Fizjoterapeutę małoletnim, którzy ukończyli 12 rok życia.

2.    Każda wizyta małoletniego pacjenta odbywa się w obecności Rodzica lub Opiekuna Prawnego.

3.    Każda czynność (badanie i terapia) wykonywana na małoletnim pacjencie jest wcześniej dokładnie omawiana z Rodzicem lub Opiekunem Prawnym, a także wyjaśniana i opisywana małoletniemu, a także wymaga uzyskania ich ustnej zgody.

1.1.   Badanie małoletniego może łączyć się z koniecznością rozebrania pacjenta, oglądania go, dotykania, jedynie w przypadkach uzasadnionych medycznie.

1.2.   Podczas badania okolic intymnych Fizjoterapeuta powinien zachować szczególną delikatność́ i umiar, a także powinien wyjaśnić́ zarówno małoletniemu pacjentowi, jak i jego Rodzicowi lub Opiekunowi faktycznemu, konieczność́ przeprowadzenia takiego badania oraz jego planowany przebieg.

1.3.   Podczas badania małoletniego pacjenta Fizjoterapeuta powinien zapewnić intymność adekwatną do jego wieku, potrzeb i oczekiwań.

4.    Dzieci poniżej 12 roku życia nie są przyjmowane w Gabinecie.


Zasady zapewniające bezpieczne relacje 

1.    Fizjoterapeuta zna Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w Gabinecie oraz zobowiązany jest stosować przewidziane w nich zasady i procedury ochrony dzieci.

2.    Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez Fizjoterapeutę w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra:

·      traktowanie małoletnich z szacunkiem, zachowując przy tym spokój i cierpliwość, a także okazywanie zrozumienia dla trudności wynikających w trakcie terapii, problemów oraz potrzeb małoletnich;

·      przestrzeganie praw pacjenta małoletniego;

·      respektowanie prawa małoletnich do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów faktycznych;

·      tłumaczenie małoletnim podejmowanych działań;

·      uzyskanie aprobaty na udzielane świadczenia zdrowotnego;

·      umożliwianie wyrażania przez małoletniego swojego zdania oraz zapewnienie małoletniemu prawa do bycia wysłuchanym.

3.    Jeżeli małoletni swoim postępowaniem dąży do nawiązania kontaktu fizycznego o potencjalnie niestosownym bądź o nieadekwatnym charakterze, Fizjoterapeuta podejmuje odpowiednie, stanowcze kroki, wyjaśniając z wyczuciem małoletniemu konieczność zachowania granic strefy osobistej.

4.    Fizjoterapeuta zwraca uwagę na czynniki ryzyka oraz symptomy świadczące o możliwości krzywdzenia dzieci.

5.    Fizjoterapeuta ma obowiązek działania dla dobra dziecka, w jego najlepszym interesie, z poszanowaniem przysługujących mu praw i intymności, jak również z uwzględnieniem jego potrzeb.

6.    Fizjoterapeuta, w ramach wykonywanych obowiązków, zobowiązany jest zapewnić fizyczne bezpieczeństwo małoletnich pacjentów, jak również zadbać o ich wsparcie emocjonalne.

7.    Małoletni jest uprawniony do otrzymywania informacji na temat stanu swojego zdrowia oraz podejmowanych działań medycznych, a Fizjoterapeuta zobowiązany jest przekazywać takie informacje przy użyciu prostego języka, dostosowując go do wieku małoletniego i jego rozwoju.

8.    Fizjoterapeuta nie stosuje żadnej formy przemocy w stosunku do dzieci. Nieodpuszczalne jest m.in. obrażanie dzieci, krzyczenie, poniżenie ich lub lekceważenie, zabieranie rzeczy, popychanie.

9.    Fizjoterapeuta nie kieruje w stosunku do małoletnich wypowiedzi o podtekście seksualnym, jak również nie odnosi się do atrakcyjności seksualnej dzieci. Zabrania się wypowiadania niestosownych żartów/dowcipów, komentowania ciała/ubioru/wyglądu dziecka z podtekstem seksualnym lub w sposób niestosowny.

10.    Fizjoterapeuta nie prowadzi prywatnych rozmów z małoletnimi w mediach społecznościowych, nie komentuje ani nie udostępnia zdjęć o podteście seksualnym lub krzywdzącym.

11.    Fizjoterapeuta zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.

12.    W sytuacji gdy małoletni jest ofiarą znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, Fizjoterapeuta zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i taktu w kontaktach z małoletnim. Wszystkie podejmowane działania są ukierunkowane na ochronę̨ dziecka i zapobieganie dalszej krzywdzie.

13.    W Gabinecie nie dochodzi do interakcji pomiędzy dziećmi.


Przegląd zachowań zabronionych

1.    Zabrania się stosowania jakiejkolwiek formy lub postaci przemocy wobec małoletnich. W tym przemocy fizycznej, jak i werbalnej. Zabrania się krzyczenia, obrażania, poniżania, zawstydzania, zastraszania, wyśmiewania, etykietowania oraz ujawniania informacji poufnych o pacjencie.

2.    Zabrania się dotykania małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany lub który wykracza poza uzasadnioną potrzebę medyczną.

3.    Zabrania się prezentowania małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym lub przemocowym.

4.    Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny, bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją, ani wynikać z relacji władzy lub autorytetu.

5.    Usługa fizjoterapeutyczna z udziałem małoletniego nie może odbyć się bez wiedzy jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego.

6.    Kontakty z małoletnim pacjentem nie mogą występować w innej formie, aniżeli przewidziana udzielaniem świadczeń zdrowotnych.


Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci lub posiadania informacji o krzywdzeniu dzieci

1.    W przypadku zaobserwowania lub powzięcia informacji o stosowaniu przemocy, bądź wykorzystania małoletniego Fizjoterapeuta jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji, zmierzającej do powstrzymania zachowań niedozwolonych i zapewnienia ochrony małoletniemu.

2.    W przypadku zaobserwowania, że Rodzic lub Opiekun Prawny małoletniego zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo, stosuje przemoc wobec małoletniego bądź godzi się na jej stosowanie, lub w inny sposób krzywdzi małoletniego, lub sobie nie radzi, Fizjoterapeuta podejmuje działania adekwatne do sytuacji:

2.1.   W przypadku, gdy dziecko doznaje krzywdy w innej formie niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę (np. krzyczenie na dziecko, wyśmiewanie dziecka) i zdarzenie to ma charakter jednorazowy, Fizjoterapeuta przeprowadza rozmowę dyscyplinującą z osobą dokonującą naruszenia.

2.2.   W przypadku podejrzenia, że dochodzi do zaniedbania dziecka Fizjoterapeuta przeprowadza rozmowę z Rodzicami/Opiekunami Prawnymi dziecka oraz informuje ich o możliwościach wsparcia.

2.3.   Jeżeli Rodzic/Opiekun Prawny małoletniego nie wykazuje woli współpracy lub sytuacja godzącą w dobro dziecka powtarza się, lub eskaluje Fizjoterapeuta zgłasza sytuację odpowiednim organom ścigania i służbom ochrony dzieci.

3.      W przypadku podejrzenia, że życie lub zdrowie małoletniego jest zagrożone z uwagi na stosowanie w stosunku do niego przemocy lub podejrzenia popełnienia przestępstwa na jego szkodę Fizjoterapeuta zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania policji dzwoniąc na numer 112. Z tego zawiadomienia sporządza notatkę.

4.      W przypadku podejrzenia, że sprawcą przemocy lub przestępstwa jest Rodzic/Opiekun Prawny Fizjoterapeuta zobowiązany jest do odseparowania małoletniego od Rodzica/Opiekuna Prawnego do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

5.      W miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych i na stronie dostępnej dla pacjentów: www.wformie-fizjoterapia.pl, załącza się informację o ogólnopolskich telefonach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz przemocą w rodzinie, w tym:

·  Ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;

·  Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002;

·  Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111.


Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu

1.    Indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik nie zapewnia dostępu do sieci internetowej.

Monitoring stosowania Standardów Ochrony Małoletnich

1.    Fizjoterapeuta prowadzi rejestr incydentów dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich pacjentów.

2.    Fizjoterapeuta nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy dokonuje przeglądu zapisów standardów w celu ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

3.    Wszelkie zmiany w Standardach są udostępniane publicznie.

4.    Małoletni lub ich przedstawiciele ustawowi mogą przekazywać swoje uwagi do standardów do Fizjoterapeuty.

5.    Aktualny tekst Standardów zamieszcza się na stronie internetowej oraz pozostawia do wglądu w placówce.

6.    Rejestr zdarzeń, o którym mowa w pkt. 1) zawiera:

    – datę i rodzaj zdarzenia,

    – imię i nazwisko dziecka,

    – dane osoby podejrzanej o krzywdzenie,

    – imię i nazwisko osoby sporządzającej protokół,

    – rodzaj podjętych działań interwencyjnych.

Wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich oraz sposób ich udostępniania

1.    Za opracowanie i wdrożenie Standardów oraz uruchamianie procedur odpowiedzialny jest Fizjoterapeuta, właściciel: W FORMIE – Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik.

2.    Fizjoterapeuta informuje Rodziców/Opiekunów Prawnych małoletnich o wdrożeniu Standardów w placówce oraz umożliwia im zapoznanie się z ich treścią.

3.    Standardy znajdują się w Gabinecie i przeznaczone są do wglądu dla małoletnich, ich Rodziców/Opiekunów Prawnych/Opiekunów Faktycznych, jak również umieszczone zostały na stronie internetowej indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej pod adresem:https://wformie-fizjoterapia.pl/agvlpu5x/SOM

4.    W oparciu o standardy opracowano ich wersję skróconą, zawierającą informacje istotne dla małoletnich wraz z numerami alarmowymi. Jest ona opublikowana pod tym samym linkiem oraz została wywieszona w widocznym miejscu w Gabinecie.

5.    Każdy małoletni, przedstawiciel ustawowy lub opiekun faktyczny małoletniego może zaznajomić się z tymi standardami korzystając z adresu podanego w punkcie 3.

6.    Fizjoterapeuta zobowiązany jest, na prośbę małoletniego, udzielić mu wszelkich niezbędnych wyjaśnień dotyczących standardów ochrony dzieci obowiązujących w placówce.

7.    Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 15.08.2024.


Postanowienia końcowe

1.    Fizjoterapeuta jest zobligowany do przestrzegania powyższych standardów.

2.    Standardy wchodzą w życie z dniem 15.08.2024 r.

3.    Informacje kontaktowe do właściciela indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej W FORMIE – Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik, odpowiedzialnego za ochronę małoletnich są dostępne na stronie internetowej: www.wformie-fizjoterapia.pl.

WERSJA SKRÓCONA

WERSJA SKRÓCONA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH W INDYWIDUALNEJ PRAKTYCE FIZJOTERAPEUTYCZNEJ
W FORMIE - Fizjoterapia Katarzyna Górska-Płóciennik

1.    Jestem tutaj po to, aby Ci pomóc. Skupiam się przede wszystkim na terapii, ale Twoje uczucia są dla mnie równie ważne.

2.    Chcę żebyś czuł/czuła się komfortowo i bezpiecznie podczas wizyty.

3.    Jeżeli cokolwiek Ci się nie podobało lub poczułeś się źle powiedz mi lub napisz na adres e-mail: wformie.fizjoterapia@gmail.com.

4.    Na wizytę wchodzisz z mamą lub tatą. Oni mogą być zawsze przy Tobie.

5.    Będę Ci zadawać pytania na temat Twojego zdrowia. Możesz mi powiedzieć wszystko, jestem tu po to, żeby Ci pomóc, nie będę Cię wyśmiewać ani oceniać. Wiedza o tym, co Ci dolega, czego się obawiasz lub wstydzisz może być bardzo ważna. Dzięki niej będę mogła Ci jak najlepiej pomóc.

6.    Przed badaniem/terapią wytłumaczę Ci co będę robiła i dlaczego, ale zawsze możesz dopytać, jeżeli cokolwiek nie jest dla Ciebie jasne.

7.    Będę pytać Cię o Twoje zdanie w sytuacjach, w których mogę dać Ci wybór.

8.    Będę traktować Cię z szacunkiem i nie będę na Ciebie podnosić głosu.

9.    Nie będę dotykać Cię bez Twojej zgody ani fotografować.

10.    Cokolwiek się w Twoim życiu dzieje nie jesteś sam. W każdej chwili możesz ze mną o tym porozmawiać, możesz też zadzwonić do osób, które udzielą Ci pomocy:

· Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002;

· Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.

UMÓW WIZYTĘ

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość.